Záloha dat

Snížení rizika ztráty dat - zálohujte data ! ! !

V dnešní době elektronické komunikace, fotografií a dalších dokumentů je pro nás důležité tyto data někde ukládat. Existuje zde mnoho rizik, jak o tyto data přijít. Například v důsledku napadení počítače škodlivými programy, které záměrně ničí data. V současnosti toto riziko není tak velké, ale i přesto se může objevit. Větší riziko je v selhání zařízení, kde jsou samotná data uložena (většinou pevný disk a DVD). A nezapomínejme také na samotný lidský faktor.

HD

Drtivá většina uživatelů má svá data uložená přímo na pracovním počítači, což znamená na pevném disku. Mohl bych zde citovat některé statistiky (např. zde - http://blog.backblaze.com/2014/01/21/what-hard-drive-should-i-buy/), ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že minimálně jeden pevný disk z deseti má nějaký problém. Vývoj jde velice rychle dopředu a zlepšuje se i kvalita výroby, ale stále počítejte minimálně s 10% chybovostí disků. Závažné problémy se většinou projeví během prvních měsíců provozu, ale i potom je zde stále mnoho rizik.

V případě, že přijdete o důležitá data, jsou vždy určité možnosti, jak alespoň část těchto dat zachránit. Ovšem počítejte s tím, že obnova dat, když je to možné, je velice časově i finančně náročná. V případě, že je to pouze drobná chyba, tak záchrana dat stojí tisíce Kč, v drtivé většině spíše desetitisíce Kč.

Není proto lepší předejít ztrátě dat a pravidelně zálohovat?

   Na začátku jsme si nastínili, proč je dobré si SVÁ DATA zálohovat. Z krátkého úvodu je tedy jasné, že provádět zálohu na stejný disk, kde je systém, nebo data, která chceme zálohovat, není zrovna nejmoudřejší.

DVD

Mnoho lidí zálohuje svá data na DVD. I přesto, že je garantovaná dlouhá životnost těchto médií, výrobci za snížení výrobních nákladů a cen, snižují kvalitu těchto médií. Některé mé archívy na DVD-R už vykazují závažné chyby, zejména u DVD starších 6 let se dají data jen velice těžko obnovit. Toto je varování především pro ty, kteří mají svoji vlastní filmotéku na DVD-R. Dnes, kdy jsou cenově dostupné pevné, disky doporučuji na zálohu dat použít některá řešení postavená na pevných discích. Těchto řešení je mnoho, některá jsou komfortní a záloha dat se tak děje automaticky - některá řešení jsou méně konfortní a uživatel musí myslet na to, aby si zálohu udělal sám.

Network storage server - NAS

NAS

V závěru ještě upozorním na NAS (network storage server - sítové disky), které se také v hojné míře využívají k záloze dat a v lepším případě (bohužel ne vždy) běží zde disky v takzvaném raidu. Pro neznalé zjednodušeně: jsou zde minimálně dva disky, na kterých jsou uložena stejná data. V případě, že jeden disk má poruchu, je zde druhý příp. další disk(y) se stejnými daty.

   Sice to není exaktně doloženo, ale pro snížení rizika ztráty dat doporučuji vybírat disky z různých sérií - v případě vadné série se chyby projeví pouze na jednom disku.

A ještě pozor na to, jaký NAS vybíráte. Mě osobně se to zatím nestalo, ale na některých diskusích se to již řešilo. Některé NAS si formátují disky ne vždy standardním způsobem a v případě poruchy samotného serveru vydolovat data z disků bez použití stejného typu zařízení je někdy velký problém.

Proto závěrem "Zálohujte si svá data!!!" Samotná záloha dat je individuální pro každého uživatele. Jinak se řeší pro jedno PC, jinak pro malou a středně velkou firmu. V případě, že nevíte jak, anebo chcete mít jistotu, že se Vám důležitá data neztratí, oslovte odborníka s více zkušenostmi. Určitě Vám nabídne několik možností řešení záloh, a to od těch nejjednodušších a nejlevnějších řešení až po komplexní profesionální systémy.

RS