PC vs Netobook

Co si mám raději koupit: stolní počítač, nebo notebook?

Pro někoho velice složitá otázka. Když si však rozebereme individuální potřeby jednotlivého uživatele, tak následné rozhodnutí je většinou mnohem jednodušší. Koncové rozhodnutí je pouze na Vás a tento článek Vám má pomoci při rozhodování.

Postupně se pokusím jednoduše popsat jednotlivá řešení a jejich výhody a nevýhody.

Předtím, než začneme zkoumat výhody a nevýhody jednotlivých řešení, je dobré se trochu sez seznámit s jednou důležitou částí počítače, a to s displejem (monitorem).

Stolní PC:

V případě pořízení stolního počítače musíme do ceny PC také započítat cenu monitoru, klávesnice a myši. Hlavní výhodou tohoto řešení i nadále zůstává příznivý poměr cena/výkon, možnost dalšího bezproblémového rozšíření a následný, mnohem levnější pozáruční servis. Externí monitory připojované k PC mají většinou, v porovnání s displejem notebooku, větší rozměr i rozlišení. Základní jeho nevýhodou jsou právě jeho větší rozměry a váha.

Notebook:

Notebook si budeme pořizovat v případě, že víme, že s ním budeme hodně cestovat a využívat při práci na cestách. Jeho hlavní výhodou je především mobilita, hmotnost a možnost určitou dobu pracovat na baterie (Ovšem pozor: i baterie velice rychle stárnou a ztrácejí svou kapacitu). Oproti klasickému monitoru má notebook menší displej a nižší rozlišení.

(V případě, že si chcete pořídit notebook z důvodu prohlížení fotografií, nebo občasné připojení na internet na chatě, nebo dovolené, zkuste zauvažovat nad kombinací stolního PC a tabletu.)

Mini PC:

Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o malý stolní počítač. Po připojení klávesnice, myši a monitoru s ním pracujeme stejně jako na standardním stolním počítači. A právě malé rozměry, nízká spotřeba a hlučnost jsou jeho výhodou. Jeho nevýhodou, oproti stolnímu počítači, je nižší výpočetní výkon a velice omezená možnost dalšího rozšíření (obdobně jako u notebooku).

V následné tabulce se pokusím shrnout jednotlivé výhody a nevýhody jednotlivých řešení.

PC mini PC notebook poznámka
cena + + - I přesto, že ceny notebooků v poslední době výrazně klesly (u levnějších modelů však na úkor kvality), v porovnání se stolním PC jsou stále dražší. Cenový rozdíl stolní počítač - notebook je mnohem výraznější u výkonnějších sestav.
rozšíření/upgrade + - - Stolní PC lze dále rozšířit o další disk, grafickou kartu atd. U mini PC a notebooků lze většinou pouze vyměnit (rozšířit) paměť a pevný disk.
oprava-servis + - - Především pozáruční servis je u stolního počítače výrazně levnější.
hlučnost - + + Toto hodnocení je velice subjektivní, lze postavit i velice tiché stolní PC. Ale většinou je stolní PC hlučnější (ventilátor zdroje, chlazení CPU i PC skříně).
chlazení ++ - - Při chlazení počítačových součástí je na tom výrazně lépe stolní PC. Z důvodu většího prostoru v PC skříni lze dodatečně přidat i další chlazení.
displej ++ + - Hodnoceno rozlišení a velikost displeje. Stolní PC lze rozšířit o velice výkonné grafické karty zvládající vysoké rozlišení. Tato možnost je u mini PC a notebooků výrazně omezená.
náročnost na místo - + + -
spotřeba energie - + ++ Mini PC samo o sobě má velice nízkou spotřebu, ale je nutné uvažovat i o napájení monitoru.


Pro ilustraci spočítám cenu při pořízení jednotlivých variant. Budu hodnotit především výrobky ve spodní cenové kategorii a tím i méně výkonné.

V případě, že bych se soustředil na výkonnější sestavy, tak cenový rozdíl mezi stolním počítačem a notebookem bude mnohem výraznější ve prospěch stolního počítače.

Mini PC

miniPC intel Core i3 – 1.8GHz, DDR3 4GB, HDD mSATA 250GB, Windows 7 - cca 8687 kč
monitor - 22", poměr stran 16:9, rozlišení 1920x1080 bodů HDMI -cca 3 000 kč
klávesnice, myš -cca 250 kč
Celkem: cca 11 990,- Kč

Stolní PC

PC

socket 1155 mATX, i3 3.4GHz, DDR3 4GB, HDD 500GB, zdroj 500W ECO+80, Midi Tower, DVD vypalovačka, Windows 7 - cca 9 200 Kč
monitor 22", 1920 x 1080 bodů - cca 2 550 Kč
klávesnice, myš - cca 250 kč
Celkem: cca 12 000 Kč

Notebook

notebook

i3 2.4GHz, DDR3 4GB, HDD 500GB, 15.6\", 1366 x 768, Microsoft Windows 8.1
Celkem: cca 12390 kč

(Aktuální ceny vytvořeny ke dne 24.2.2014.)

RS